Zabieg próżniowy usuwania ciąży w Czechach i na Słowacji

Wśród stosowanych obecnie metod usuwania ciąży zabieg próżniowy jest jedną z najbezpieczniejszych a jednocześnie najskuteczniejszych. Nic więc dziwnego, że wiele klinik w Czechach i na Słowacji przeprowadza terminację ciąży jedynie z jej wykorzystaniem. Jednocześnie wokół zabiegów próżniowych narosło wiele mitów, które warto rozwiać. Część pań obawia się bowiem zastosowania tej metody, jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Jest to bowiem bezpieczniejsze od aborcji farmakologicznej, nie wymaga dodatkowych zabiegów (jak częste w przypadku stosowania leków łyżeczkowanie macicy) niesie również mniejsze ryzyko powikłań np. krwotoków. Przybliżmy więc, jak wygląda zabieg próżniowy usuwania ciąży w Czechach i na Słowacji.

Zacznijmy od wyjaśnienia co właściwie kryje się pod tym pojęciem. Mówiąc najprościej, zabieg próżniowy polega na oczyszczeniu jamy macicy z zarodka oraz błon płodowych i zaczątka łożyska za pomocą specjalnej kaniuli, która zasysa zawartość macicy pod ciśnieniem. Wprowadza się ją do macicy poprzez rozszerzoną szyjkę macicy. Zabieg nie zajmuje wiele czasu – zazwyczaj aborcja trwa od kilku do maksymalnie kilkunastu minut. Nie wiąże się również z nieprzyjemnymi doznaniami dla kobiety, ponieważ tę metodę aborcji stosuje się w znieczulenie. W zależności od kliniki oraz przypadku medycznego może być to zarówno znieczulenie miejscowe, jak i ogólne. Po przeprowadzonym zabiegu kobieta musi zostać pod obserwacją lekarską, która nie trwa jednak długo. Po upewnieniu się, że wszystko jest w porządku pacjentka jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Co ważne, większość pań nie odczuwa mocnych dolegliwości po dokonaniu aborcji i bardzo szybko mogą wrócić do normalnej, codziennej aktywności – oczywiście z zachowaniem zasad bezpieczeństwa oraz zwracaniem baczniejszej uwagi na swoje zdrowie.

Przeanalizujmy więc teraz jak wygląda proces zabiegu próżniowego w Czechach. Podobnie jak w innych przypadkach tak również teraz, kobieta, która znajduje się w niechcianej ciąży powinna telefonicznie umówić się na wizytę w klinice. Przypominamy, że jeśli nie może sama dojechać do kliniki istnieje możliwość skorzystania z transportu. Podczas rozmowy z konsultantem kliniki zostanie poinformowana o tym, co warto zabrać ze sobą oraz jakich wymogów należy przestrzegać przed wykonaniem zabiegu. Mowa tu między innymi o byciu na czczo co jest niezbędne przy podawaniu znieczulenia. Ostatni posiłek powinien być spożywany nie później niż na 5-6 godzin przed planowanym zabiegiem. To jednak nie wszystko. Na kilka dni przed nim należy zrezygnować z używek, leków, które mogą zaburzać krzepliwość krwi oraz suplementów, które mają pomóc w odprowadzaniu wody z organizmu.

Jak wygląda pobyt w klinice? Na początku pacjentka zostaje zarejestrowana i przyjęta na oddział. Potrzebuje więc dokumentu tożsamości. Następnie odbywa wstępną konsultację lekarską. Podczas niej przeprowadzany jest dokładny wywiad, podczas którego powinna koniecznie opowiedzieć o chorobach, na jakie cierpi oraz przedstawić przyjmowane leki. Dobrym pomysłem jest zabranie ze sobą nazw lub ulotek – dzięki temu mamy pewność, że żadna ważna informacja nie umknie lekarzowi. Warto zdać sobie sprawę również z tego, że czasem istnieje konieczność wykonania dodatkowych badań diagnostycznych niezbędnych dla bezpieczeństwa pacjentki podczas zabiegu. Przykładowo, te z pań, które cierpią na cukrzycę mają oznaczany poziom cukru we krwi zaś te z problemami sercowymi – badanie EKG.

Następnie pacjentka przygotowywana jest do zabiegu. Konieczne jest przebranie się w koszulę nocną – własną lub należącą do kliniki. Dla własnego komfortu warto zabrać ją ze sobą. Potrzebne będą również klapki oraz chłonne podpaski. Zabieg metodą próżniową wymaga równiez usunięcia owłosienia intymnego. Pacjentka może zająć się tym samodzielnie w domu na dzień przed zabiegiem lub poddać się goleniu wejścia do pochwy już w klinice. Kolejny krok to podanie znieczulenia, którym zajmuje się wykwalifikowany anestezjolog. Gdy zacznie działać lekarz przechodzi do wykonywania zabiegu, który jak wspominaliśmy nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Po jego zakończeniu pacjentka przez ok dwie godziny powinna pozostać na obserwacji. Umożliwia to bowiem szybką reakcję na ewentualne problemy lub powikłania. Ostatnim etapem jest badanie lekarskie, potwierdzenie skuteczności wykonania zabiegu oraz wypis pacjentki.

Przyjrzyjmy się więc jeszcze raz procedurze, jaką poddawane są pacjentki, u których wykonywana będzie aborcja metodą próżniową. Jej poszczególne etapy prezentują się jak poniżej. Co ważne, na każdym z nich kobieta może liczyć na empatyczny personel, dokładne wyjaśnienie działań medycznych czy odpowiedź na zadawane pytania. Może więc czuć się w pełni komfortowo i bezpiecznie. Przypomnijmy więc, jak wygląda przyjazd oraz kolejne kroki w klinice w Czechach.

  • przyjazd do kliniki ginekologicznej
  • przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
  • przygotowanie do zabiegu aborcji
  • wykonanie aborcji
  • kontrola pozabiegowa
  • wypis i powrót pacjentki

Równie ważne jak przebieg zabiegu metodą próżniową jest to, co dzieje się później. Musimy mieć bowiem świadomość, że mimo bezpieczeństwa tej metody nadal jest ona dość inwazyjna i pacjentka potrzebuje czasu na dojście do siebie. W tym czasie niezwykle ważna jest uważność, przestrzeganie prostych zasad oraz odpowiednia opieka nad pacjentką. Na szczęście, większość pań nie odczuwa tego czasu dotkliwie i często wraca do normalnej aktywności zawodowej już w przeciągu zaledwie kilku dni.

O czym jednak warto wiedzieć? Przede wszystkim, krwawienie. Jest ono całkowicie naturalnym zjawiskiem, które spowodowane jest przerwaniem ciągłości błony śluzowej macicy w miejscu zagnieżdżenia się zarodka. Początkowo może być intensywne, dlatego niezbędnym jest aby pacjentka miała ze sobą chłonne, duże podpaski. Towarzyszy mu najczęściej ból, który swoim charakterem oraz natężeniem może przypominać ból miesiączkowy. Nie należy się tym niepokoić.

Jeśli jednak dolegliwości są bardzo silne a krwawienie nie słabnie, lub wprost przeciwnie – wzmaga się jest to dla pacjentki sygnał, że należy szukać pilnie pomocy lekarskiej. Podobnie w przypadku objawów takich jak silny ból, nieprzyjemny zapach wydzielin z dróg rodnych czy wysoka gorączka. Powtarzamy – w tym przypadku kobieta nie musi bać się żadnych problemów prawnych, zabieg został bowiem wykonany legalnie.

Warto w tym miejscu jednak wspomnieć o tym, że sytuacje takie jak wyżej wspomniana są bardzo rzadkie – zazwyczaj krwawienie słabnie już po kilku dniach całkowicie zanikając. Czy oznacza to jednak, że pacjentka może zacząć „żyć normalnie”? Nie do końca. Przez okres wynoszący co najmniej 4 tygodnie należy powstrzymać się od stosunków płciowych oraz pamiętać, że płodność wraca praktycznie od razu po dokonaniu aborcji wraz z powrotem cyklu miesięcznego. Jeśli miesiączka nie pojawi się w przeciągu 6 tygodni po zabiegu – niezbędna jest wizyta lekarska mająca na celu wykluczenie ciąży oraz podanie odpowiednich leków hormonalnych.
Wśród innych czynności, które nie są wskazane po zabiegu metodą próżniową wymienić możemy między innymi intensywne uprawianie sportu, podnoszenie ciężkich przedmiotów czy męcząca praca fizyczna. Warto powstrzymać się przed tym na co najmniej 2 tygodnie.