Najczęściej zadawane pytania o aborcji w Czechach i na Słowacji

Legalne usuwanie ciąży w Czechach i na Słowacji dla wielu kobiet jest jedynym rozwiązaniem gdy znajdują się w trudnej, nierzadko dramatycznej wręcz sytuacji. Mimo to, wiele pań ma realne obawy co do wyjazdu za granicami i zastanawia się jak wygląda to w praktyce oraz czego się spodziewać. Dlatego też przygotowaliśmy listę najczęściej pojawiających się pytań. Wierzymy, że znajdziesz na niej odpowiedzi na wszystkie dręczące cię wątpliwości.

Czy aborcja i usuwanie ciąży w Czechach jest legalna?

 • W przeciwieństwie do polskiego, bardzo restrykcyjnego prawa zarówno w Czechach jak i na Słowacji kobiety mogą decydować o swoim ciele oraz płodności. Prawo w tych krajach zezwala na legalne wykonanie aborcji do 12 tygodnia ciąży każdej kobiecie, która chce przeprowadzić taki zabieg. Niezależnie od przyczyn z powodu których chce zdecydować się na taki krok ma do tego pełne prawo. Kobiety mogą liczyć na legalnie przeprowadzony zabieg usuwania ciąży z powodów zdrowotnych, społecznych, psychicznych czy finansowych. Nie muszą również motywować swojej decyzji czy przechodzić konsultacji psychologicznych. Nikt nie ocenia ich decyzji i mogą liczyć na pełne wsparcie. Dotyczy to również Polek, które decydują się na przyjazd do kliniki aborcyjnej. Jako obywatelki UE również Polki mogą bowiem korzystać z zabiegów medycznych przeprowadzanych w Czechach. Aborcja jest więc dla nich w pełni legalna i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi w Polsce. Każdego roku setki kobiet wykorzystuje tą możliwość.

Kto i gdzie przeprowadza zabieg aborcji?

 • W związku z legalną możliwością przeprowadzenia aborcji w Czechach oraz na Słowacji zabiegi odbywają się w placówkach medycznych, które specjalizują się w tej dziedzinie medycyny. To prywatne kliniki aborcyjne, w których znajduje się nowoczesne wyposażenie gwarantujące kobietom nie tylko bezpieczeństwo przeprowadzenia zabiegu, ale również komfortowe warunki. Aborcja przeprowadzana jest przez wykwalifikowany personel medyczny, wśród którego znajdziemy zarówno specjalistów z dziedziny ginekologii, jak i chirurgów oraz anestezjologów. Wspierani przez doświadczone pielęgniarki oraz innych pracowników medycznych gwarantują kobietom pełnię bezpieczeństwa oraz minimalne ryzyko przeprowadzenia zabiegu. Pacjentki jeszcze tego samego dnia opuszczają klinikę aborcyjną.

Jak długo trwa usuwanie ciąży?

 • Zabieg usuwania ciąży nie jest czasochłonny. To rutynowa procedura medyczna, która nie stanowi dużego ryzyka dla zdrowia kobiety. Zabieg wykonywany metodą próżniową nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. Warto w tym miejscu zauważyć jednak, że kobieta musi liczyć się również z czasem niezbędnym na wykonanie badań diagnostycznych przed wykonaniem zabiegu oraz czas oczekiwania po zabiegu, wynosi on średnio ok 2 godzin, podczas których pacjentka jest obserwowana by zminimalizować ryzyko negatywnych konsekwencji zabiegu. Jeszcze tego samego dnia pacjentki opuszczają klinikę.

Ile trzeba zostać w klinice po zabiegu usuwania ciąży?

 • Choć ryzyko wystąpienia komplikacji i problemów zdrowotnych po zabiegu aborcji przeprowadzonym przez wykwalifikowanych lekarzy jest naprawdę minimalne nie da się go jednak całkowicie wykluczyć. Zdarzają się sytuacje, w których dochodzi do nadmiernego krwawienia lub złej reakcji na działanie substancji znieczulających. Z tego powodu kobieta po wykonanym zabiegu powinna pozostać na obserwacji w klinice by było pewne, że wszystko przebiegło jak należy a jej zdrowie jest bezpieczne. Czas ten wynosi najczęściej kilka godzin, podczas których przeprowadzane jest również kontrolne badanie lekarskie. Kobieta po zabiegu pozostaje więc w klinice przez 2-3 godziny po wykonanym zabiegu. Jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę i wrócić do domu, choć pamiętać należy, że nie powinna w tym czasie samodzielnie prowadzić auta.

Ile kosztuje aborcja i usuwanie ciąży w Czechach i na Słowacji?

 • Jak wspominaliśmy, aborcja w Czechach i na Słowacji jest zabiegiem legalnym jednak przeprowadzanym w prywatnych placówkach medycznych. Nie jest więc objęta refundacją a pacjentki z polski nie mogą korzystać z karty EKUZ, by uzyskać darmowe przeprowadzenie zabiegu.
  Ceny w poszczególnych klinikach są zróżnicowane. Wiele zależy też od zastosowanej metody oraz stanu zdrowia pacjentki (i związanymi z nim badaniami diagnostycznymi). Ile kosztuje aborcja w Czechach? Trudno udzielić odpowiedzi jednoznacznej, niemniej, ceny zabiegów mieszczą się w zakresie od 1500 do 2500 złotych.

Czy ktoś się dowie, żę w klinice był przeprowadzony zabieg usuwania ciąży

 • Wiele pań, które decydują się na wykonanie zabiegu usunięcia ciąży obawia się zarówno konsekwencji prawnych (zupełnie niepotrzebnie), jak i ocen ze strony bliskich osób i środowiska, w którym żyją. W Polsce wciąż bowiem często stygmatyzuje się kobiety usuwające ciążę. Czy słusznie? Jak się okazuje, zupełnie niepotrzebnie. Nikt nie dowie się bowiem o przeprowadzonym zabiegu – w tym również najbliżsi członkowie rodzin. Zarówno dane osobowe pacjentki, jak i informacje o przeprowadzonych badaniach oraz procedurach medycznych są bowiem poufne. Zabezpiecza je ustawa o prawach pacjenta. Kobieta nie musi więc obawiać się, że informacje te trafią w niepowołane ręce.

Jak mam dojechać do kliniki ginekologicznej w Czechach lub Słowacji?

 • Kobieta, która chce poddać się zabiegowi aborcji w Czechach lub na Słowacji ma kilka możliwości dojazdu do kliniki. Może oczywiście udać się do niej swoim prywatnym transportem lub skorzystać z transportu autobusowego lub kolejowego. Nie zawsze jednak jest to rozwiązanie dostępne lub komfortowe dla pacjentki. Dlatego też kliniki gwarantują transport tym paniom, które podczas rejestracji na zabieg wyrażają takie zainteresowanie.

Czy zabieg usuwania ciąży jest bezpieczny?

 • Aborcja wykonywana metodą próżniową to rutynowy zabieg, który wiąże się z minimalnym ryzykiem dla pacjentki. Szczególnie w przypadku, gdy przeprowadzana jest legalnie w doskonale wyposażonej klinice i jest wykonywany przez lekarzy posiadających doświadczenie w wykonywaniu tej procedury medycznej. Jednocześnie nie należy jednak zapominać, że jest to zabieg, który wiąże się z interwencją chirurgiczną oraz podaniem środków znieczulających. Dlatego też pacjentka powinna być otoczona profesjonalną opieką, znajdować się pod obserwacją lekarzy oraz stosować się do zaleceń dotyczących czasu rekonwalescencji.

Czy po aborcji można ponownie zajść w ciążę?

 • To pytanie, które zadaje sobie wiele kobiet. Część z nich z obawy o kolejną, niechcianą ciążę, inne – ponieważ w przyszłości planują rodzicielstwo. Warto więc wyjaśnić dokładnie – aborcja nie jest zabiegiem sterylizacji i nie pozbawia kobiety płodności. Już po kilku tygodniach niezbędnych dla pełnej rekonwalescencji płodność kobiety wraca i może ona zajść w ciążę. Co ważne, w ciążę można ona zajść wielokrotnie. Słowem, płodność kobiety nie różni się niczym od tej sprzed zabiegu usuwania ciąży. Panie, które nie planują rodzicielstwa po przeprowadzonej aborcji powinny więc zatroszczyć się o wybór skutecznej metody antykoncepcji takiej jak wkładka wewnątrzmaciczna lub antykoncepcja hormonalna.