Legalne usuwanie ciąży w klinice aborcyjnej w Czechach i na Słowacji

Każda kobieta, która zdecydowała się wykonać zabieg usuwania ciąży chce aby był on przeprowadzony nie tylko skutecznie, ale również bezpiecznie. Niestety, przez restrykcyjne prawo obowiązujące w naszym kraju jest to praktycznie niedostępne. Jedynym rozwiązaniem jest nieskuteczna i prowadząca często do powikłań aborcja farmakologiczna. Kobiety mogą co prawda otrzymać leki od jednej z międzynarodowych fundacji pro choice, jednak paczki często zatrzymywane są na granicy. Co więcej, w przypadku dłuższej ciąży aborcja ta wiąże się z ryzykiem krwotoku, co więcej, w bardzo wielu przypadkach niezbędne jest wyłyżeczkowanie macicy, co wiąże się ze stresem dla kobiety, która obawia się konsekwencji prawnych.
Równie niebezpieczne jest korzystanie z usług nielegalnego podziemia aborcyjnego. Lekarze w Polsce często nie mają w takich przypadkach nie tylko doświadczenia, ale również odpowiedniego zaplecza, które pozwoliłoby na ratowanie zdrowia i życia kobiety w sytuacji wystąpienia komplikacji. Czy jednak oznacza to, że usunięcie niechcianej ciąży jest niemożliwe? Na szczęście, nie. Kobiety z Polski wciąż mają wybór. Wszystko to dzięki temu, że w sąsiadujących z naszym krajem Czechach oraz na Słowacji prawo jest znacznie bardziej wyrozumiałe dla kobiet i pozwala im podjąć wolną, świadomą decyzję.

Przypomnijmy. Zarówno w jednym, jak i w drugim kraju przerywanie ciąży jest całkowicie legalnym zabiegiem, z którego może skorzystać każda kobieta do 12 tygodnia ciąży. Co ważne, zabieg dostępny jest dla każdej pacjentki, która znajduje się w niechcianej ciąży – niezależnie od powodów, przez które chce ją przerwać. Mówiąc wprost – klinika aborcyjne w Czechach i na Słowacji nie pytają o motywację pacjentki, nie ma również konieczności przechodzenia przez badania psychologiczne, jak to ma miejsce np. w Niemczech. Niezależnie od tego, czy powodem jest stan zdrowia, psychiki, problemy w relacji lub finansowe a nawet po prostu brak gotowości na zostanie matką – zabieg jest legalny i dostępny. Co więcej, do 22 tygodnia ciąży również możemy ją przerwać, jeśli zagraża życiu i zdrowiu matki lub płód posiada wady letalne.

Jak to się jednak ma do Polek? To bardzo proste. Przypomnijmy. Polska, podobnie jak Czechy i Słowacja należy do krajów Unii Europejskiej. Prawo wspólnoty zaś jasno określa, że obywatelki UE mogą korzystać z zabiegów medycznych również w innych krajach członkowskich. To właśnie dlatego również Polki mogą zdecydować się na przerwanie ciąży bez żadnych obaw o konsekwencje prawne. Warto w tym miejscu jednak wspomnieć o tym, że zabieg jest płatny, ponieważ kliniki aborcyjne to prywatne placówki medyczne, które świadczą swoje usługi odpłatnie. Niemniej jednak koszt nie jest wygórowany.

Wiele pań obawia się, czy potrzebuje jakichkolwiek dokumentów medycznych takich jak skierowania czy zaświadczenia od polskiego lekarza. Nie ma jednak takiej konieczności, co więcej lekarz nie może w Polsce wypisać skierowania na zabieg, który jest w tym kraju nielegalny. Nie potrzebujemy więc żadnych dodatkowych dokumentów. Na miejscu pacjentka i tak przechodzi szereg badań diagnostycznych po to, by zabieg był całkowicie bezpieczny dla jej zdrowia.

Jak jednak wygląda sytuacja kobiet, które zdecydowały się na przerwanie ciąży w Czechach lub w Słowacji po powrocie w naszym kraju? W tym przypadku również pragniemy uspokoić. Zabieg został przeprowadzony w sposób zgody z prawem, w kraju, w którym jest on legalny, dlatego też w Polsce nie grozi za niego żadna odpowiedzialność karna. Kobiety, które zdecydowały się na taki krok nie muszą obawiać się nawet dochodzenia służb czy śledztw w tej sprawie. Jest to legalnie wykonana procedura medyczna. Co więcej, dane pacjentki są chronione przez klinikę w myśl ustawy o Prawach Pacjenta, dlatego o przeprowadzonym zabiegu może nie dowiedzieć się nawet najbliższa rodzina.

Skonkretyzujmy więc najważniejsze informacje dotyczące zabiegu usuwania ciąży w Czechach i w Słowacji. To co warto pamiętać to fakt, że:

  • zabieg aborcji i usuwania ciąży jest w pełni legalny w Czechach i Słowacji, również dla Polek – mogą one bowiem korzystać z procedur medycznych w innych krajach Unii Europejskiej poza własnym krajem.
  • przeprowadzenie aborcji na terenie Czech i Słowacji nie wymaga dodatkowych skierowań ani pozwoleń gdyż zabieg usuwania ciąży wykonuje się w prywatnej klinice ginekologicznej

Wiemy już, że przerywanie ciąży w krajach sąsiadujących z Polską jest całkowicie bezpieczne i legalne. Jak jednak wygląda to w praktyce? Mówiąc najprościej, zabieg wykonuje się w klinice aborcyjnej, czyli prywatnej placówce, która specjalizuje się w ich przeprowadzaniu jak również zajmuje się innymi usługami medycy z zakresu płodności – mowa tu np. o sterylizacji czy doborze antykoncepcji.
Praktycznie każda klinika aborcyjna to nowoczesne, doskonale wyposażone miejsce, w którym kobieta może czuć się komfortowo i bezpieczne. Kliniki zatrudniają wykwalifikowanych specjalistów ginekologów, chirurgów oraz anestezjologów, których pracę wspomaga doświadczony personel medyczny. Dzięki temu zabieg przeprowadzany jest skutecznie i bezpiecznie a ryzyko jakichkolwiek problemów z nim związanych jest naprawdę niewielkie.

Sam zabieg jest zaś rutynowo przeprowadzaną procedurą medyczną, w trakcie której kobieta zostaje poddana znieczuleniu. Trwa on maksymalnie kilkanaście minut a pacjentka jeszcze tego samego dnia może opuścić klinikę. Większość pań nie odczuwa w związku z nim nasilonych dolegliwości i bardzo szybko dochodzi do siebie.
Każdego roku tysiące Polek decydują się na skorzystanie z usług zagranicznej kliniki aborcyjnej. Aby to zrobić wystarczy jedynie skontaktować się z polskojęzyczną infolinią, na której nie tylko umówimy termin zabiegu, ale również możemy poprosić o pomoc w transporcie do kliniki. Co równie ważne, konsultant udzieli nam odpowiedzi na wszystkie nurtujące nas pytania i wątpliwości. Dzięki temu kobiety są dokładnie świadome jak będzie wyglądał ich pobyt w klinice co sprawia, że czują się pewniej. Na każdym etapie kobieta może dowiedzieć się w języku polskim jak wyglądają dalsze kroki pobytu w klinice, może również zmienić zdanie. Czas oczekiwania na wykonanie aborcji nie jest zaś długi i najczęściej wizyta umawiana jest z kilkudniowym okresem oczekiwania. Nie musisz więc obawiać się, że nie zdążysz przeprowadzić aborcji w legalnym 12 tygodniowym okresie ciąży.

Jeśli więc niechciana ciąża jest twoim problemem nie ryzykuj swoim zdrowiem i nie korzystaj z podziemia aborcyjnego w Polsce, które nie jest w stanie zapewnić ci odpowiedniego bezpieczeństwa. Ostrożnie postępuj również w przypadku zakupu tabletek poronnych – część kobiet w ogólnie nie powinna korzystać z tej metody. Aborcja farmakologiczna jest niewskazana choćby u pań posiadających ujemne Rh. Zabieg usuwania ciąży o wiele bezpieczniej przeprowadzić w sposób całkowicie legalny pod okiem doświadczonych specjalistów, którzy dysponują nie tylko wiedzą, praktyką ale również nowoczesnym sprzętem. Skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszystkie twoje pytania.