Kontrola pozabiegowa po przeprowadzeniu aborcji i usuwania ciąży metodą próżniową

Choć zabieg aborcji i usuwania ciąży metodą próżniową jest rutynowym postępowaniem medycznym i w przypadku przeprowadzenia go w sposób legalny przez doświadczonych lekarzy jest całkowicie bezpieczny nie sposób nie wspomnieć o tym, że nadal jest to dość inwazyjna interwencja. Dlatego też lekarze, którzy pracują w klinikach aborcyjnych zalecają pacjentkom skonsultowanie swojego stanu zdrowia. Kontrola pozabiegowa, bo o niej mówimy, powinna mieć miejsce w kilka tygodni po przeprowadzonym zabiegu. Najczęściej zaleca się pacjentkom aby poddały się jej po upływie około 6 tygodni.

Zanim jednak przejdziemy do tego jak wygląda kontrola pozabiegowa po metodzie próżniowej oraz w jaki sposób można się jej poddać przypomnijmy dlaczego jest tak ważna. Pacjentka decydująca się na usunięcie ciąży, u której zastosowano metodę próżniową poddana została szeregowi działań medycznych, wśród których wymienić możemy między innymi podanie znieczulenia, rozszerzenie szyjki macicy, wprowadzenie ciała obcego (ssącej kaniuli) do macicy. Wiąże się to również z mechanicznym uszkodzeniem błony śluzowej macicy. I choć efekty zabiegu są bardzo zbliżone do naturalnego poronienia i zabiegu łyżeczkowania macicy – stanowią pewne obciążenie dla organizmu kobiety. W znaczącej większości przypadków nie wpływa to w żaden sposób na jej zdrowie czy płodność, niemniej jednak aby mieć pewność, że organizm wrócił do równowagi warto przeprowadzić dokładne badania.

Na czym polega kontrola zabiegowa? Przede wszystkim oczywiście na badaniu ginekologicznym, które obejmuje zarówno badanie palpacyjne, jak i diagnostykę obrazową USG. Co ważne, kontrola pozabiegowa nie może odbyć się zbyt wcześnie. Powinna mieć miejsce po upływie kilku tygodni. W czasie, gdy błona śluzowa macicy wciąż się regeneruje nie tylko nie mamy możliwości upewnienia się, że wszystko zagoiło się tak jak należy, ale również dodatkowo zwiększamy ryzyko infekcji. Czasem zdarza się, że podczas kontroli pozabiegowej niezbędne jest wykonanie dodatkowych badań diagnostycznych, jednak ma to miejsce w przypadku niewielkiego odsetka pacjentek.

Kolejną ważną kwestią jest to, gdzie należy wykonać kontrolę pozabiegową po przeprowadzeniu aborcji metodą próżniową. Nie da się bowiem ukryć, że dla wielu pań podróż do Czech lub na Słowację w celu dokonania zabiegu oznacza spore obciążenie finansowe. Czy więc rzeczywiście muszą udawać się tam ponownie? Nie ma takiego obowiązku. Przypominamy po raz kolejny, że zabieg wykonany za granicą jest całkowicie legalny i nie wiąże się z żadnymi konsekwencjami prawnymi na terenie Polski. Nawet jeśli powiemy o nim lekarzowi – jest on zobowiązany do zachowania tajemnicy pacjenta, ponieważ nie narusza przepisów prawa. Co więcej, nie ma on prawa komentować czy krytykować naszej decyzji. Panie, które posiadają dobrego, zaufanego specjalistę z powodzeniem mogą więc wybrać się na wizytę do swojego ginekologa.

Nie sposób jednak nie stwierdzić faktu, że przez przepisy prawa nasi lekarze mają bardzo ograniczony kontakt z pacjentkami po wykonanym zabiegu próżniowym, przez co mogą nie zauważyć drobnych problemów czy komplikacji. Z tego właśnie powodu kliniki w Czechach oraz na Słowacji zapraszają swoje pacjentki do wykonywania kontrolnych badań właśnie w miejscu wykonywania zabiegu. Ma to szereg zalet, które doceniają również pacjentki. Wśród nich wymienić możemy między innymi wspomniane wyżej doświadczenie lekarzy. Drugą zaletą jest znajomość przypadku pacjentki oraz dostęp do jej dokumentacji medycznej, dzięki czemu lekarz doskonale wie na co zwrócić uwagę. Nie bez znaczenia jest również fakt, że kliniki aborcyjne w Czechach i na Słowacji dysponują doskonałym, pełnym i nowoczesnym wyposażeniem pozwalającym na drobiazgową, szczegółową diagnostykę. W klinice kobieta może również liczyć na pomoc w doborze odpowiedniej metody zapobiegania ciąży oraz liczyć na pomoc i wsparcie. Część pań decyduje się również od razu na zabieg sterylizacji – co w krajach takich jak Czechy czy Słowacja również jest legalne.

Mówiąc najprościej, wizyta związana z kontrolą pozabiegową po przeprowadzeniu aborcji metodą próżniową wygląda następująco:

Część pań zastanawia się, czy kontrola pozabiegowa rzeczywiście jest konieczna, szczególnie w przypadku gdy nie odczuwają żadnych dolegliwości. Przypomnijmy jednak, że mamy do czynienia z inwazyjnym zabiegiem, którego skutki nie zawsze mogą być odczuwalne od razu a jednak rzutować w przyszłości chociażby na płodność kobiety. Kontrola po zabiegu próżniowym jest więc absolutnie konieczna.
Nie należy się jej obawiać. Dzięki jej wykonaniu pacjentka może mieć pewność, że jest zdrowa, jej cykl miesiączkowy nie został zaburzony a macica zagoiła się i zregenerowała. Kontrola nie zajmuje zwykle więcej niż kilkanaście minut, choć zdarza się, że w przypadku niektórych pacjentek konieczne jest wykonanie dodatkowych badań. Wśród nich wymienić możemy chociażby badanie USG czy badanie poziomu hormonów.
Jeśli podczas kontroli lekarskiej wyjdą jakiekolwiek nieprawidłowości pacjentka może liczyć na wdrożenie leczenia. Otrzyma dokładną informację o tym z jakimi problemami zdrowotnymi się zmaga, odpowiednie leki oraz zalecenia. Ewentualne leczenie z powodzeniem może kontynuować już w naszym kraju.

Kontrola po zabiegu próżniowym przeprowadzana jest zawsze w miłej, empatycznej atmosferze. Pacjentka może liczyć na profesjonalizm swojego lekarza, jego wiedzę, doświadczenie oraz wsparcie. Lekarz chętnie udzieli informacji na temat stanu zdrowia pacjentki. Wiele kobiet wykorzystuje ten moment również po to, by porozmawiać o skutecznej antykoncepcji. W okresie kilku tygodni po zabiegu wraca bowiem płodność, można również na powrót podejmować kontakty seksualne. Dobór odpowiedniej metody zabezpieczenia przed ciążą jest więc w tym momencie niezwykle istotny by nie narazić się na kolejną, niechcianą ciążę. Na szczęście, zarówno w Czechach, jak i na Słowacji lekarze chętnie doradzają pacjentkom w tym zakresie proponując najskuteczniejsze i najbardziej nowoczesne metody antykoncepcji. Dobrze skorzystać z tej okazji by móc cieszyć się udanym i bezpiecznym życiem intymnym.

Podsumowując, nie zapominajmy, że aborcja, choć wykonana legalnie i bezpiecznie nadal pozostaje zabiegiem medycznym i każda pacjentka powinna mieć świadomość jak ważna jest odpowiednia troska o swoje ciało o po jego wykonaniu. Kontrola pozabiegowa jest jednym z niezwykle ważnych elementów, których nie należy pomijać. Jeśli więc miałaś aborcję a od jej wykonania upłynęło kilka tygodni koniecznie umów się na wizytę. Wystarczy, że skorzystasz z numeru infolinii, jaki znajdziesz na naszej stronie. Każdego roku setki kobiet po zabiegu aborcji decydują się na taką wizytę i zyskują pewność, że wszystko przebiegło jak należy a trudne chwile związane z niechcianą ciążą pozostały już na zawsze za nimi. Ty również dołącz do tego grona.