Nie da się ukryć, że decyzja o usunięciu niechcianej ciąży bywa trudna dla kobiety. Wynika to nie tylko z rozterek moralnych, ale również z lęku o swoje zdrowie. Większość kobiet czuje się znacznie lepiej gdy wie, czego może się spodziewać oraz z czym wiąże się zabieg przerwania ciąży przeprowadzany w Czechach lub na Słowacji. Z tego właśnie powodu chcemy przedstawić jak wygląda zabieg usuwania i przerywania ciąży w klinice aborcyjnej. Poniżej przedstawiamy całą procedurę od konsultacji telefonicznej po powrót pacjentki do domu. Wierzymy, że dzięki temu nasze pacjentki mogą poczuć się bezpieczniej i bardziej świadomie podjąć decyzję.
Jak wspominaliśmy już niejednokrotnie aby udać się na legalny zabieg przeprowadzany poza granicami naszego kraju kobieta musi skonsultować się telefonicznie na numer infolinii. W praktycznie każdej klinice aborcyjnej pracują konsultanci, którzy mówią z języku polskim – nie musisz więc obawiać się problemów z komunikacją. Podczas rozmowy zostanie ustalony termin przeprowadzenia zabiegu. Jeśli nie możesz dotrzeć na niego na własną rękę – powiedz o konieczności skorzystania z transportu. Znacząca większość klinik oferuje taką możliwość swoim pacjentkom. W wyznaczonym dniu przyjdź na miejsce zbiórki i odjazdu lub dojedź do kliniki.
Wizyta rozpoczyna się od rejestracji i przyjęcia na oddział. Pacjentka powinna mieć ze sobą dowód osobisty. Nie potrzebuje żadnych dodatkowych dokumentów takich jak zaświadczenia czy skierowania, niemniej jednak, jeśli chorujesz na inne choroby lub posiadasz dokumentację związaną ze swoją ciążą – możesz zabrać je ze sobą. Bardzo ważnym jest aby poinformować lekarzy o wszystkich przyjmowanych lekach, dlatego też weź ze sobą ulotki. Pozwoli to lekarzom zadbać o twoje zdrowie oraz o prawidłowy przebieg zabiegu.
Co jeszcze warto pamiętać? Leki, które przyjmujesz na stałe możesz zażywać jak dotąd. To bardzo ważne, aby twoje choroby były ustabilizowane. Zrezygnuj jednak z przyjmowania leków, które zawierają w swoim składzie kwas acetylosalicylowy (popularne leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe). Jest to niezwykle ważne, ponieważ jest to substancja, która zmniejsza krzepliwość krwi a tym samym może doprowadzić do zwiększenia ryzyka powikłań. Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie przyjmuj również preparatów, które mają zapobiegać gromadzeniu się wody w organizmie. Jeśli zabieg będzie przeprowadzony w znieczuleniu bardzo istotne jest również powstrzymanie się od spożywania posiłków na pięć godzin przed planowanym zabiegiem.
Po przyjęciu do kliniki pacjentka przechodzi kontrolę lekarską. Dotyczy ona nie tylko badania ginekologicznego, ale również innych badań diagnostycznych. Zdarza się bowiem, że niezbędne jest wykonanie badań krwi, poziomu cukru a nawet badania EKG w przypadku pań w nieco starszym wieku lub mających problemy zdrowotne. Dopiero wówczas lekarz podejmuje decyzję o przeprowadzeniu zabiegu oraz o zastosowanej metodzie. Kolejnym krokiem jest przygotowanie pacjentki do zabiegu. Niezbędny jest prysznic, ubranie odpowiedniej odzieży oraz wydepilowanie okolic wejścia do pochwy. Dla własnego komfortu możesz zrobić to dzień przed zabiegiem w swoim własnym domu.
W tym miejscu warto wspomnieć co powinnaś zabrać ze sobą do kliniki. Z całą pewnością przydadzą ci się klapki oraz koszula nocna. Najlepiej gdy ma długość do połowy uda lub jest nieco dłuższa. Potrzebna będzie również naturalna bielizna lub majtki jednorazowe z siatki. Niezbędne będą ci również chłonne, duże podpaski – pamiętaj, by zabrać je ze sobą, ponieważ krwawienie w pierwszych godzinach po zabiegu może być intensywne. Wiele pań zabiera ze sobą również niewielką przekąskę oraz wodę. Jeśli chcesz uprzyjemnić sobie czas oczekiwania po zabiegu – weź książkę lub ulubioną muzykę.
Gdy pacjentka jest przygotowana anestezjolog podaje wówczas znieczulenie ogólne. Gdy zacznie działać nadchodzi czas na wykonanie aborcji. Proces ten nie jest długotrwały, nie będziesz odczuwać również żadnych dolegliwości bólowych. Lekarz za pomocą wziernika rozszerza szyjkę macicy a następnie specjalną ssącą końcówką pod ciśnieniem oczyszcza zawartość macicy. Po zaledwie kilku, maksymalnie kilkunastu minutach zabieg jest zakończony. W związku z tym, że jest to ingerencja w twoje ciało i pojawia się krwawienie związane z uszkodzeniem błon śluzowych macicy w miejscu zagnieżdżenia się zarodka kobieta powinna pozostać pod obserwacją lekarską co minimalizuje ryzyko jakichkolwiek powikłań. Czas obserwacji nie jest długi i zazwyczaj wynosi zaledwie 2-3 godziny. Po jego zakończeniu odbywasz jeszcze jedną konsultację lekarską a następnie otrzymujesz wypis z kliniki. Jeszcze tego samego dnia możesz wrócić do Polski. Co ważne, jeśli otrzymałaś znieczulenie ogólne bardzo ważnym jest, by przez 12 godzin nie prowadzić samodzielnie pojazdów. Warto więc wynająć nocleg, skorzystać z transportu kliniki lub zabrać ze sobą osobę towarzyszącą.
Podsumujmy więc najważniejsze informacje dotyczące wykonania aborcji za granicą. Poszczególne etapy przyjęcia pacjentki prezentują się więc następująco:
- przyjazd do kliniki ginekologicznej
- przyjęcie i przeprowadzenie odpowiednich badań
- przygotowanie do zabiegu aborcji
- wykonanie aborcji
- kontrola pozabiegowa
- wypis i powrót pacjenta
Mówiąc o przebiegu zabiegu aborcji nie sposób nie wspomnieć o kilku ważnych kwestiach dotyczących tego, co dzieje się po nim. Każda pacjentka musi bowiem mieć świadomość, że czas rekonwalescencji to okres, w którym szczególnie powinna zatroszczyć się o swoje zdrowie i dobre samopoczucie. I choć lekarz w klinice aborcyjnej z pewnością udzieli ci wszystkich informacji na ten temat postanowiliśmy zebrać najważniejsze z nich.
Większość kobiet po zabiegu odczuwa delikatny ból dolnych okolic brzucha, który często przypomina ból miesiączkowy. Pojawia się również krwawienie, które stopniowo słabnie by po kilku dniach zniknąć. To całkowicie normalny proces, który nie musi cię niepokoić. Jeśli jednak zauważysz, że krwawienie jest bardzo silne, pojawi się mocny ból lub gorączka – skontaktuj się z lekarzem. Pamiętaj, że nie grożą ci żadne konsekwencje za legalny zabieg przeprowadzony za granicą. Takie dolegliwości mogą bowiem oznaczać, że doszło do infekcji.
Kobieta po zabiegu aborcji powinna również pamiętać, że musi unikać pewnych czynności. Należy powstrzymać się od ciężkiej pracy, podnoszenia ciężarów czy treningów na okres co najmniej dwóch tygodni. W tym czasie kobieta nie powinna brać również długich kąpieli oraz korzystać z basenów. Przez 4 tygodnie należy zaś powstrzymać się od kontaktów seksualnych, które mogą zwiększyć ryzyko infekcji. Pamiętajmy również, że w tym czasie wraca normalny cykl miesiączkowy i płodność, dlatego już od pierwszych prób współżycia po zabiegu niezbędne jest stosowanie antykoncepcji. Kilka dni po zabiegu dobrze jest nosić przewiewną, naturalną bieliznę, często zmieniać podpaski i pod żadnym pozorem nie decydować się na stosowanie tamponów. Pacjentka powinna zadbać również o lekką ale pożywną dietę i pić dużo wody. Pozwoli jej to szybciej zregenerować organizm.