Czy można wykonać zabieg usuwania ciąży za granicą w Czechach lub na Słowacji?

Nawet najskuteczniejsza metoda antykoncepcji może czasem zawieść. Często też zdarza się tak, że sytuacja kobiety w ciąży zmienia się diametralnie i niestety, nie może pozwolić sobie ona na jej donoszenie. Powodów takiej decyzji może być mnóstwo – od problemów zdrowotnych, przez toksyczne relacje, problemy z psychiką a nawet trudności finansowe. Niestety, w naszym kraju kobiety w takiej sytuacji nie mogą liczyć na pomoc.

Polskie prawo dotyczące usuwania ciąży jest jednym z najbardziej restrykcyjnych. Nie tylko wśród krajów europejskich, ale również w skali światowej. Przypomnijmy, jeszcze do niedawna obowiązywał kompromis aborcyjny, który pozwala na wykonanie aborcji w trzech przypadkach – gdy pochodziła ona z czynu zabronionego, zagrażała życiu matki lub też w przypadku wad płodu. Legalne wykonanie aborcji było jednak bardzo utrudnione. Kobieta, która padła ofiarą gwałtu musiała posiadać dokumenty potwierdzające ten fakt, a więc zgłosić sprawę na policję, co dla wielu ofiar jest bardzo trudne. W przypadku wad płodu lekarze często nie informowali o nich lub celowo przedłużali wykonywanie badań by na zabieg usuwania ciąży było zwyczajnie za późno.

Obecnie prawo jest jeszcze bardziej zaostrzone i wady płodu, nawet letalne nie dają już możliwości na wykonanie aborcji. To poważny problem i dramat setek, tysięcy Polek. Nic więc dziwnego, że poszukują one rozwiązań. Pytanie, czy można wykonać aborcję za granicą jest jednym z najczęściej powtarzanych w wynikach wyszukiwania dotyczących przerywania ciąży. Czas na nie odpowiedzieć.

Wszystkie panie, które zastanawiają się, czy można wykonać aborcję za granicą pragniemy uspokoić. We wszystkich krajach sąsiadujących z Polską prawo jest dla kobiet znacznie bardziej łaskawe. Wśród tych, które często przyjmują pacjentki pochodzące z Polski prym wiodą jednak Czechy i Słowacja. Aborcja jest tutaj całkowicie legalna a przerwanie ciąży może nastąpić niezależnie od przyczyn, przez które kobieta podjęła taką a nie inną decyzję. Co ważne, usunięcie ciąży nie wymaga konsultacji psychologicznej czy podawania motywów swojej decyzji. Do 12 tygodnia ciąży pacjentka nie musi motywować swojej decyzji. Warto w tym miejscu wspomnieć, że w przypadku gdy płód ma wady letalne czas wykonywania legalnej aborcji jest znacznie dłuższy. Przeprowadzać można ją bowiem aż do 22 tygodnia ciąży.

W tym miejscu warto wspomnieć, że przerywanie ciąży odbywa się w klinice aborcyjnej, która jest placówką legalnie działającą, doskonale wyposażoną i nowoczesną. Kliniki zatrudniają wykwalifikowanych lekarzy oraz personel medyczny a zabieg przerywania ciąży jest tam rutynowo przeprowadzaną procedurą. Dzięki temu ryzyko powikłań lub komplikacji jest bardzo niewielkie. To doskonała alternatywa, dla kobiet znajdujących się w niechcianej ciąży, które chciałyby przeprowadzić zabieg w Polsce, w podziemiu aborcyjnym. Musisz bowiem wiedzieć, że w Polsce lekarze, którzy mimo ryzyka kary pozbawienia wolności trudnią się wykonywaniem aborcji często nie mają odpowiedniego zaplecza, co może skończyć się koniecznością wizyty w szpitalu w celu dokładnego oczyszczenia jamy macicy oraz grozi poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi. Doskonałym przykładem może być choćby krwotok, który stanowi zagrożenie dla życia kobiety. Również aborcja farmakologiczna przeprowadzana przez kobiety na własną rękę nie jest bezpieczna. Wiele kobiet zostaje oszukanych podczas zakupu nielegalnych środków na czarnym rynku. Co więcej, w przypadku nieco bardziej zaawansowanej ciąży środki mogą okazać się nieskuteczne lub niewystarczające. W obliczu tego usuwanie ciąży w sposób legalny poza granicami kraju jest najbardziej bezpieczną dla kobiety opcją. Tym bardziej, że zabieg wykonywany jest za pomocy najskuteczniejszej a jednocześnie najbezpieczniejszej dla zdrowia kobiety metody próżniowej. Nie trwa długo a pacjentka jeszcze tego samego dnia może wrócić do domu. Warto wspomnieć również o tym, że znaczna część kobiet nie odczuwa żadnych dolegliwości i szybko wraca do normalnej, codziennej aktywności. Kliniki gwarantują również pełnię dyskrecji, dzięki czemu pacjentka może czuć się pewnie i nie obawiać się, że ktokolwiek dowie się o przeprowadzonym zabiegu.

Podsumujmy więc krótko najważniejsze informacje będące odpowiedzią na pytanie “Czy można wykonać aborcję za granicą?”

  • aborcja na terenie Czech i Słowacji jest legalnym, rutynowo przeprowadzanym zabiegiem, któremu może poddać się każda kobieta, niezależnie od powodów swojej decyzji
  • kobieta w niechcianej ciąży nie potrzebuje skierowania czy zezwolenia od lekarzy z Polski
  • po powrocie z kliniki aborcyjnej żadne organy i służby  nie weryfikują zabiegów jakich dokonano w Czechach lub na Słowacji

To kolejna niezwykle ważna informacja dla kobiet w niechcianej ciąży. Bardzo duża część z nich obawia się bowiem konsekwencji prawnych w kraju i choć znają odpowiedź na pytanie czy można wykonać aborcję za granicą i tak boją się skorzystać z tej możliwości. Czy słusznie? Jak się okazuje, zupełnie nie.
Przypomnijmy, że obywatelki Unii Europejskiej a więc również Polki mogą korzystać z usług medycznych w innych krajach członkowskich. Jeśli więc w Czechach i Słowacji aborcja jest całkowicie legalna – kobieta z Polski może poddać się temu zabiegowi i nie musi obawiać się żadnych konsekwencji prawnych w naszym kraju. Żadne służby nie weryfikują tego oraz nie prowadzą dochodzeń w sprawie przerwanych za granicą ciąż. Co więcej, dane pacjentki oraz jej dokumentacja medyczna są chronione przez prawa pacjenta. W obliczu tego nie musisz obawiać się również, że ktokolwiek dowie się o przeprowadzonym zabiegu usunięcia ciąży, nawet najbliższa rodzina. To bardzo ważne dla wielu kobiet, które wciąż obawiają się oceniania oraz krytyki ich decyzji.

Każdego roku tysiące kobiet decyduje się na wyjazd do kliniki aborcyjnej w Czechach lub na Słowacji by bezpiecznie i całkowicie bez obaw o swoje zdrowie przerwać niechcianą ciążę. Otrzymują profesjonalną opiekę medyczną, wsparcie oraz możliwość odbycia dodatkowej konsultacji lekarskiej w celu wyboru odpowiedniej antykoncepcji. Pacjentki są traktowane z szacunkiem, mogą skorzystać z pomocy tłumacza lub polskojęzycznego personelu medycznego. Na każdym etapie wiedzą więc jakie procedury będą przeprowadzane.

Podsumowując, niechciana ciąża bywa poważnym problemem, który może całkowicie zmienić nasze plany i stać się przyczyną wielu trudności. Dlatego tak ważnym jest by móc podjąć decyzję w zgodzie ze sobą, swoim umysłem oraz sercem. Dzięki temu, że aborcja w Czechach oraz na Słowacji jest legalna kobiety z Polski również mogą to zrobić. Bez obaw o swoje zdrowie i życie. Kliniki zapewniają pełną pomoc i wsparcie, również w kwestii transportu. Cieszą się dobrymi opiniami a z ich usług i fachowej pomocy medycznej skorzystało już wiele Polek.

Jeśli więc zastanawiasz się nad zabiegiem przerwania ciąży i chcesz mieć pewność, że będziesz pod najlepszą opieką – skontaktuj się z nami. Legalnie działające kliniki aborcyjne w Czechach i w Słowacji to miejsca, w których możesz otrzymać pomoc. Skontaktuj się z numerem infolinii. Telefon odbierze polskojęzyczny konsultant, który udzieli ci wszystkich niezbędnych informacji oraz odpowie na wszystkie twoje pytania.